لباس غواصی

لباس غواصی چیست؟

لباس غواصی چیست؟

لباس غواصی یا وت سوت (wetsuit) نوعی پوشاک است که به منظور فراهم نمودن موارد زیر در انجام ورزش های مختلف آبی مانند موج سواری، غواصی، غارنوردی و… مورد بهره برداری قرار می گیرد:

 • عایق حرارتی
 • مقاومت در برابر سایش
 • شناوری مثبت
 • محافظت در برابر نیش برخی موجودات دریایی
 • ایجاد حس ایمنی و اعتماد به نفس بیشتر

لباس غواصی چگونه کار می کنند؟

با قرار گرفتن لایه ای نازک از آب مابین پوست شما و لباس غواصی، بدن شما این آب را گرم می کند و شما را گرم نگه می دارد. مهم است وت سوتی را تهیه کنید که کاملا سایز شما باشد، در غیر این صورت آب سرد ورودی به طور مداوم آب گرم را خارج نموده و جایگزین آن می گردد، در این حالت غواص خیلی سریع احساس سرما خواهد نمود. لباس وت سوت به عنوان عایق در محیط سرد عمل می کند. نئوپرن (وت سوت) ضخیم تر عایق کاری بهتری را فراهم می نماید. حباب های ریز حاوی گاز، اصلی ترین عامل حفظ دما هستند.

 

ساختار لباس غواصی از چیست؟

ساختار اصلی لباس غواصی یا وت سوت نئوپرن است. نئوپرن یک پلیمر لاستیکی است که پر از حباب های نیتروژن است.در این نوع لباس همین نئوپرن است که موجب به دام انداختن لایه ای از آب مابین لباس و بدن شما می گردد. حباب های پر از گاز وت سوت ها می توانند متشکل از سلول های بسته یا سلول های باز باشند:

 • نئوپرن سلول بسته :
 • بیشتر وت سوت ها  یا لباس های غواصی ساخته شده از نئوپرن سلول بسته هستند. ساختار سلول های بسته سفت تر و با دوام تر با بافت کش مانند آن، شما را به طور موثری در برابر محیط طبیعی اطراف ایزوله می نماید.این نوع وت سوت برای انجام غوص های کوتاه مدت ایده آل هستند، زیرا ساختار کمتر انعطاف پذیر آن برای غواصی های طولانی تر شروع به سایش پوست شما خواهد نمود. برای شروع به غواصی نمودن، وت سوت های نئوپرن سلول بسته بهترین قیمت را ارائه می دهند.

 

 • نئوپرن سلول باز : 
 • ئوپرن سلول باز دارای ساختار داخلی متخلخل است که اجازه می دهد تا لباس شکل چسبان تری بر روی بدن بگیرند. لیکن پوشیدن آن به دلیل چسبندگی سخت خواهد بود. این لباس غواصی قبل از پوشیدن نیاز به استفاده از روغن مخصوص یا خیس کردن بدن دارد. ساختار انعطاف پذیر آن بدین معناست که به اندازه وت سوت سلول بسته دوام نخواهد آورد. اما، لطافت مواد آن موجب حفظ دما و کاهش ساییدگی پوست می شود. وت سوت های سلول باز قیمت بالاتری دارند و بهتر است غواصان مبتدی با مدل های ارزان تر شروع کار خود را شروع کنند.

 

در انتخاب وت سوت چهار ویژگی کلیدی باید در نظر گرفته شود:

 • حفظ دما
 • انعطاف پذیری
 • دوام
 • چسبان بودن

 

رعایت این چهار ویژگی، انتخابتان را ایده ال می کند. سایر ویژگی های دیگر که باید در نظر گرفت ، شامل مواردی مانند کلاه یک پارچه، نوع زیپ های مختلف، وزن کلی لباس، جیب ها، رنگ، قیمت و غیره می باشد.

 

انعطاف پذیری لباس غواصی:

به منظور انجام آسان فعالیت مورد نظر، اجرای مانورهای راحت تر و پوشیدن و بیرون آوردن لباس بدون کمک دیگری، شما واقعاً به یک وت سوت با کش سانی مناسب نیاز دارید. تاثیر گذارترین عوامل در کش سانی لباس ضخامت و کلاس کيفيت نئوپرن آن می باشد. لذا با فرض نوع نئوپرین مصرفی یکسان ، لباس ضخیم تر انعطاف پذیری کمتری خواهد داشت.

 

حفظ دما در لباس غواصی:

اصلی ترین دلیل پوشیدن وت سوت گرم نگه داشتن شما است. چنانچه لباسی در آب شما را گرم نگه ندارد، پس هدف از پوشیدن آن در چیست؟ حفظ گرمای یک لباس بیشتر رابطه مستقیم با ضخامت نئوپرین آن دارد. هر مقدار نئوپرین ضخیم تر باشد حفظ گرمای بیشتری خواهد داشت. عوامل دیگری که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از: ساختار درزها، پوشش داخلی، سیستم ورود و نوع نئوپرن لباس می باشند.

 

دوام لباس غواصی:

یکی از ویژه گی های دیگر حصول اطمینان از دوام وت سوت است. به طور کلی، درزها ضعیف ترین نقاط لباس غواصی می باشند، بنابراین بهترین راه برای تعیین دوام یک وت سوت گذشته از نوع روکش نئوپرن، چگونگی ساختار درزهای لباس است.

 

چسبان بودن لباس غواصی:

یک لباس کمی چسبان نسبت به یک لباس آزاد به گونه موثرتری آب را در خودش نگه می دارد. لیکن چسبان بودن حدی دارد. یک لباس غواصی خیلی تنگ در بخش قفسه سینه باعث سختی تنفس غواص می گردد، که می تواند ناخوشایند و حتی خطرناک باشد. لباسی که در بخش گردن بیش از حد تنگ باشد ممکن است جریان خون را به سر غواصی محدود کند، که می تواند در زیر آب و هم در سطح خطرناک باشد. لباسی که بیش از حد تنگ باشد نئوپرن آن بیش از اندازه کش می آید و دیگر کارآیی لازم را نخواهد داشت و به نئوپرن و بافت روکش آن آسیب می رسد.

درزهای لباس غواصی نقش کمی را درچسبان بودن یک وت سوت بازی می کنند، اما شکل تیکه های آن نقش بیشتری دارند. وقتي که درزهای بیشتری به لباس اضافه می گردد، ممکن است شکل بهتری به وت سوت بدهد، که می تواند موجب بهتر چسبان بودن وت سوت شود، لیکن گذشته از این، درزهای بیشتر بدان معناست که می تواند موجب کاهش انعطاف پذیری شود که منتج به بدتر شدن چسبان بودن لباس غواصی گردد. ایجاد تعادل در این خصوص مهم است.

 

انتخاب لباس غواصی:

جدول راهنمای انتخاب لباس غواصی

افراد سرد مزاجافراد گرم مزاجدمای آب
شورتی 1 تا 2 م معدم نیازبالای 29 درجه سلسیوس
سرتاسری1 تا 2 م مبدون لباس تا شورتی 2 م م26 الی 28 درجه سلسیوس
سرتاسری3 تا 5 م مشورتی 2 م م تا سرتاسری 2 م م22 الی 25 درجه سلسیوس
سرتاسری5 تا 7 م مسرتاسری3 تا 5 م م18 الی 21 درجه سلسیوس
لباس خشک (درای سوت)سرتاسری 7 م م وتسوت تا 7/8 م م نیمه خشک10 الی 17 درجه سلسیوس
لذت بردن از دریا از نزدیکترین کافی شاپ7/8 م م نیمه خشک تا لباس خشکزیر 10 درجه سلسیوس

 

برای حفظ دمای بدن خود علاوه بر انتخاب لباس غواصی و نوع پوشش داخلی آن، با افزودن دستکش، کفش، کلاه و زیرپوش نئوپرینی خود را بیشتر ایزوله کنید.

ماجراجویی خودتان در غواصی را با دریا کاو شروع کنید.

 

لباس غواصی زنانه:

لباس غواصی زنانه با توجه به ساختار بدنی بانوان دارای طراحی متفاوتی می باشد. وت سوت زنانه دارای ارگونومی مناسب در بخش هیپ و  سینه با فرم بدن بانوان است. خانم ها برای غواصی راحت و ایمن تر حتما باید از لباس مخصوص بانوان استفاده نمایند.

 

نگهداری از لباس غواصی پس از بهره برداری:
 • لباس غواصی را پشت و رو کنید و حد اقل به مدت 15 دقیقه در آب شیرین و تمیز بخیسانید. غوطه وری در آب استخر بدین منظور کاری درست نمی باشد، چونکه کلر آب استخر به لباس آسیب می رساند؛
 • اطمینان حاصل کنید که زیپ های لباس عاری از نمک یا ماسه باشند و ماشین آن به راحتی پس و پیش می شود. چنانچه دندانه های زیپ های فلزی سولفاته شده باشند، با آغشته کردن بخش مویی مسواک با سرکه، آنها را تمیز کنید و سپس در زیر آب شیرین روان با مسواک مجدداً مسواک کنید؛
 • چنانچه وت سوت بو می دهد و یا کثیف می باشد، می توانید آنرا با دست به همراه مواد شوینده ملایم مانند شامپو وت سوت یا شامپو بچه بشوئید،
 • پس از موارد فوق لباس را کاملاً آب کشی کنید؛
 • لباس را همانگونه که پشت و رو است با یک چوب رختی پهن که موجب عدن آسیب به لباس می گردد در سایه و به دور از تابش مستقیم نور خورشید یا در محل دارای تهویه آویزان کنید؛
 • وقتیکه بخش داخلی لباس کاملاً خشک گردید، آنرا پشت و رو کنید و برابر بند فوق آویزان کنید تا بخش بیرونی لباس نیز کاملاً خشک شود؛
 • زیپ های لباس را ببندید و لباس خود را به صورت تخت، بدون خمش فشرده تا نموده یا با رخت آویز پهن در محلی خنک و دارای تهویه آویزان یا انبار کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید