فواید شنا سایت دریا کاو

فواید شنا

فواید شنا

فواید شنا کردن چیست؟ در واقع شنا محبوب ترین ورزشی است که محدودیت سنی ندارد. سی دقیقه ورزش کردن در آب با چهل و پنج دقیقه فعالیتی مشابه آن بر روی زمین، برابری می کند. یکی از مزیت های شنا این است که ترکیبی از تفریح و ورزش کردن می باشد. سلامت بدن و تناسب اندام و طراوت و شادابی روح انسان، عمده ترین فواید شنا محسوب می گردند. در ادامه این مقاله به تشریح کامل تر هر کدام از این عوامل می پردازیم.

 

فواید شنا سایت دریا کاو

 

شنا کردن چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

هنگامی که شما در مقابل آبی که شما را احاطه کرده است، قرار می گیرید، می بایست در برابر مقاومت آب نیرویی وارد نمایید، تا بتوانید به حرکت دربیایید. این نیرویی که شما وارد می نمایید تا خود را حرکت دهید، ضربان قلب شما را افزایش می دهد و بدین خاطر بسیاری از استرس ها و فشارها را در بدن شما از بین می برد. همانطور که شما شروع به حرکت می کنید و شنا می کنید خون در رگ های شما با فشار بیشتر از حالت طبیعی حرکت می کند، که منجر به بهبود روند قلبی عروقی شما می گردد. در ادامه حرکات دست و پا برای شنا، شما از طریق استقامت در مقابل آب و حرکتتان، عضله های بازو، کتف، دست، پشت کمر، ران و ساق پا را درگیر می نمایید. این درگیر شدن عضلات، موجب تقویت آنها و قویتر شدن ماهیچه های شما می گردد. ضمنا ورزش شنا به بهبود کارکرد ریه های شما نیز کمک می نماید. ورزش شنا به نوعی تمام ماهیچه های بدن شما را درگیر می نماید و جزو یکی از ورزش هایی است که کالری زیادی می سوزاند.

برتری ورزش شنا نسبت به باشگاه چیست؟

مزیت ورزش شنا نسبت به باشگاه رفتن در این نکته است که شما اگر باشگاه را رها کنید و به عادت های قبلی خود برگردید، چاق می شوید. ولی اگر از طریق ورزش شنا لاغر شوید و آن را رها نمایید، مانند حالت قبلی ذکر شده چاق نمی شوید. از سوی دیگر شنا ورزشی است که تمام بدن را درگیر می کند و بدین خاطر عضله را در سراسر بدن ایجاد می نماید.

 

چرا شنا معروف است به ورزش بدون عرق ؟!

به هنگام شنا درست است که جریان بالای خون منجر به گرم شدن داخل بدن شما می گردد، ولی آبی که شما را احاطه کرده است، به طور مداوم بدن شما را خنک نگه می دارد. بدین جهت برای افرادی که عرق کردن زیاد به هنگام ورزش را دوست ندارند، بهترین گزینه ای که هم می توانند کالری بسوزانند و هم عرق نکنند، شنا کردن می باشد.

 

مهمترین فواید شنا

  1. ترمیم بافت استخوانی

یکی از مهمترین فواید شنا این است که منجر به تشکیل توده استخوان و ترمیم بافت آن می گردد. افرادی که دارای موبرداشتگی و یا شکستگی در استخوان خود هستند و یا مبتلا به آرتزوز یا دردهای مفصلی دیگر هستند، می توانند جهت بهبود صدمات ورزشی و کاهش آسیب و التیام درد خود، از انجام تمرینات ورزشی در آب و شنا بهره گیری نمایند.

 

  1. روحیه بخش و کاهش استرس دوگانه

شنا از طریق ترشح هورمون اندورفین در مغز موجب خوشحالی و طراوت شما می شود. ورزش شنا به دلیل تغییراتی که در بدن حاصل می نماید، بر روان شما هم تاثیرگذار است. کاهش استرس یکی از کلیدی ترین فواید شنا می باشد. این تاثیر به صورتی دو گانه انجام می گیرد. شنا علاوه بر فرح بخشی و کاهش استرس روانی شما، استرس بدن را نیز کاهش می دهد. یعنی از لحاظ جسمی فشار را از روی بدن شما بر می دارد. مانند فشاری که بر روی مفصل میانی کمر و باسن قرار دارد. این مفصل حتی به هنگام درازکش نیز تحت فشار قرار دارد . تنها حالتی که فشار از روی آن برداشته می شود، زمانی است که در آب هستید.

 

  1. افزایش انعطاف پذیری بدن

شنا شامل ضربات پاها و دست ها می باشد. با هر ضربه ای که شما به آب وارد می نمایید، از مچ دست و پای شما تا مفاصل دیگرتان کشیده می شوند. درست است که ورزش یوگا برای انعطاف پذیری اندام بدن مناسب است، ولی شنا به دلیل درگیر بودن دامنه حرکت بیشتری از بدن ، به میزان قابل توجهی موجب افزایش انعطاف پذیری بدن می گردد.

 

  1. سلامت قلبی و عروقی

یکی از مهمترین فواید شنا این است که سراسر بدن از عضلات گرفته تا جریان خون شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ضربان قلب شما به هنگام شنا افزایش می یابد و جریان خون را به کل بدن بهتر و قویتر از حالت عادی پمپاژ می نماید. از این رو موجب تقویت ریه ها و عضلات قلب می گردد.شنا جزو فعالیت های هوازی است که منجر به کاهش التهاب می شود و مسبب جلوگیری از پیشرفت بیماری می گردد.

 

  1. تناسب اندام و عضله سازی

ورزش شنا به تقویت عضلات و ماهیچه سازی بدن شما نیز کمک می نماید. زیرا سراسر عضله های بدن در حین شنا کردن مورد انقباض قرار می گیرند. این ورزش به متابولسیم بدن شما ریتم منظم تری می دهد. چنانچه در طول هفته سه بار شنا کنید، از افزایش وزن شما نیز جلوگیری می نماید. برخی مطالعات نشان داده اند شنا به کنترل قند خون و کاهش فشار خون نیز کمک می کنند.

 

  1. شنا مشعل سوزاننده کالری

هر فعالیت ورزشی در آب، یک و نیم برابر بیشتر از همان فعالیت بر روی زمین، کالری می سوزاند. استقامت و مقاومت در آب و حرکت منجر به سوزاندن کالری بیشتر و در زمان کمتری می گردد. این امر موجب می گردد بسیاری از افراد برای حفظ تناسب اندام خود از شنا استفاده نمایند.

 

  1. بهبود خواب افراد

از فواید دیگر شنا این است که به دلیل هوازی بودن و بهبود سیستم تنفسی فرد، خواب فرد را آسوده تر و راحت تر می نماید. بسیاری از پزشکان برای افرادی که خواب مناسبی ندارند و یا به سختی خوابشان می برد، شنا کردن را پیشنهاد می نمایند. این مورد حتی برای خواب بسیاری از سالمندان مورد استفاده قرار گرفته و موجب گردیده تا افراد سالخوره بعد از تمرین های شنای منظم خواب بهتری داشته باشند.

 

  1. احتمال آسیب ورزش شنا ناچیز است.

از فواید دیگر شنا این است که شما به دلیل بی وزنی در آب و فقدان تماس با اشیا دیگر متحمل آسیبی نخواهید شد. اگر در شنا کردن افراط نمایید و بیش از حد از عضلات خود استفاده نمایید شاید دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلات شوید که آن هم موقت است. معمولا با رعایت نکات بهداشتی و رعایت قوانین هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

 

  1. شنا کردن در آب نمکی می تواند به سلامت و زیبایی پوست شما کمک کند.

فواید شنا برای بانوان در این مورد بیشتر خودنمایی می کند. داشتن برنامه ای منظم برای شنا در آب های شور مانند اقیانوس ها می تواند به سم زدایی و رطوبت پوست شما کمک شایانی نماید. این آب های شور باعث می شوند تا سلول های جدید بهتر رشد کنند. بعد از انجام این تمرینات شنا در آب نمکی متوجه خواهید شد که چقدر پوستتان شفاف و صاف شده است.

 

  1. بهبود آسم ناشی از ورزش

بهبود عملکرد ریه از دیگر فواید شنا است که به افرادی که به سختی تنفس می کنند، کمک قابل ملاحظه ای می نماید. تمرین هوازی با شنا، حتی منجر به کاهش شدت خر و پف در کودکان می شود. شنا با افزایش حجم کلی ریه منجر به بهبود تنفس افرادی که آسم دارند، نیز می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید