انواع شنا

انواع شنا

انواع شنا

انواع شنا به چهار دسته کرال سینه، کرال پشت، شنا پروانه و شنا قورباغه تقسیم بندی می گردد. شنای آزاد که شاید اسم آن را در مسابقات شنیده باشید، مدلی از مسابقه شنا است که فرد به دلخواه می تواند هر کدام یک از انواع شنا را  انتخاب نماید. معمولا در مسابقات که شنای آزاد می باشد، برای سرعت بیشتر، اکثر شناگران کل مسیر را کرال سینه می روند. زیرا سرعت در شنا کرال سینه از دیگر انواع شنا بیشتر می باشد.

 

انواع و اقسام شنا

کرال سینه

کرال سینه یکی از سرعتی ترین انواع شنا محسوب می گردد. در شنا کرال، بدن باید حالت کشیده داشته باشد. سر می بایست در خط رویش مو با آب تماس داشته باشد. موقعیت سر معمولا ثابت و در مرکز قرار می گیرد، مگر اینکه برای نفس گیری به چرخش دربیاید. سرتان را بیش از حد از آب بیرون نیاورد.

در شنا کرال سینه دست ها محرک اصلی جلو بردن فرد هستند. یکی از دست های خود را می بایست با شدت و شتاب بیشتری رو به جلو پرتاپ کنید و آب را بشکافید. دستی که در داخل آب است نیز آب را به عقب می راند تا شما سریعتر به جلو حرکت کنید.

یکی از نکاتی که بسیاری از مربیان بر روی آن تاکید می کنند، حرکت لگن و اندام فوقانی بدن مانند شکم و سینه است.  یکی از عوامل موثر در کرال خوب حرکت لگن فرد می باشد. بدین جهت فرد باید تنه و لگن خود را طوری بچرخاند تا آب را به خوبی بشکافد.

حرکت پاها در کرال سینه می بایست به طور متناوب و شلاقی انجام بگیرد. حرکت ساق های پا یکی بالا و یکی پایین، موجب تثبیت وضعیت خطی بدن شناگر می شود. این حرکت موجب تعادل فرد برای پیمودن هرچه سریعتر مسیر شنا می شود.

 

کرال پشت

کرال پشت یکی از دیگر انواع شنا می باشد که کمر شناگر بر روی آب قرار دارد. صورت شناگر رو به آسمان است. سر تا گوش در داخل آب قرار می گیرد. مزیت این حالت نفس گیری راحت فرد می باشد. درست است که فرد دم و بازدم راحتی دارد، ولی نمی تواند ببیند که به کجا می رود.

کرال پشت کند تر از شنای پروانه می باشد. در شنا کرال پشت دست ها به طور یکی در میان به سمت عقب و بالای سر فرود می آیند. دقت داشته باشید دست ها در محل آرنج باید خم شوند و چنانچه در حین حرکت صاف و کشیده باشند، اشتباه است.

حرکت لگن و بالاتنه در کرال پشت به اندازه شنا کرال سینه با اهمیت است. این چرخش و پیچ وتاب لگن و تنه باعث راندن آب و سرعت بیشتر فرد می گردد.

حرکت پاها در شنا کرال پشت به حالت ضربدری می باشد. هر کدام یک از پاها به طور متناوب و یکی در میان بالا و پایین می روند. ساق پاها همانند کرال سینه باید شلاقی باشند، تا به انسجام حرکات بدن کمک کنند و تعادل فرد حفظ شود.

 

شنا پروانه

شنا پروانه یکی از مشکل ترین و زیبا ترین انواع شنا به شمار می رود. شنای پروانه سرعت بیشتری نسبت به شنای قورباغه دارد. علت این امر در تفاوت حرکت پاها می باشد. اجرای تکنیک شنای پروانه در مسابقات بین الملی نیاز به تبحر زیادی دارد.

حرکت دست ها همزمان با هم انجام می گیرند.این حرکت  از کنار بدن به سمت بالای سر و  به گونه ای کشیده و مستقیم فرود می آیند و آب را می شکافند.

همزمان با راندن آب به سمت کناره ها توسط دست، با بالا آمدن سر نفس گیری انجام می گردد. حرکت پاها در شنای پروانه مانند دلفین انجام می گیرد. این حرکت به گونه ای است که از میان کمر تا پایین پاها،  موجی در بدن ایجاد و خارج می گردد.

حرکت پاها نیز به طور همزمان شکل می گیرند و بالا و پایین می روند. سی دقیقه انجام شنای پروانه در وزن های مختلف، کالری متفاوتی می سوزاند. دقت کنید که با تکنیک درست این شنا را انجام دهید و به گردن و کمر خود فشار نامناسبی وارد نکنید.

 

شنا قورباغه

شنا قورباغه یکی از رایج ترین و قدیمی ترین انواع شنا می باشد. این نوع شنا به دلیل نفس گیری راحت، جزو اولین آموزش هایی است که به مبتدیان آموزش داده می شود. بدن در حالت افقی روی آب قرار می گیرد.

دست ها همزمان در یک راستا به سمت جلو قرار دارند. بعد هر دو دست همزمان آب را از کناره ها به عقب می رانند. این شکافتن آب فرد را به جلو حرکت می دهد. هنگامی که دستها به سمت پایین می روند، سر شناگر به بالا می آید و نفس گیری انجام می شود.

بلافاصله بعد از انجام حرکت دست پاهای فرد، مانند پاهای قورباغه عمل می کند. این حرکت به صورتی است که زانوها خم می شوند . بعد به گونه ای صاف می شوند که پاها به هم نزدیک شوند. این خم شدن پاها و در یک راستا قرار گرفتن آن نیز به سرعت فرد و بالا ماندن در آب کمک می نماید.

شنا قورباغه شنایی است که باعث می شود فرد به هنگام خالی شدن زیر پایش، بر روی آب قرار بگیرد و راحت نفس بکشد. این نوع شنا نسبت به انواع شنا های دیگر فشار کمتری به شانه ها وارد می کند. شنای قورباغه 300 تا 444 کالری را در سی دقیقه می سوزاند.

 

 

انواع شنا در چه متراژ هایی انجام می گیرد؟

  • شنا کرال سینه در مسافت های 100متر، 200متر، 400 متر ، 800 متر و 1500 متر اجرا می گردد.
  • شنا قورباغه و پروانه در متراژ های 100 متر و 200 متر انجام می گیرد.
  • شنا کرال پشت در 100 متر و 200 متر اجرا می شود.
  • شنای آزاد مسابقاتی در متراژ های 200 متر و 400 متر انجام می گیرد.

 

فواید انواع شنا

فواید انواع شنا های کرال سینه،کرال پشت، پروانه و قورباغه  و ویژگی ها و تاثیرات هر کدام یک از آنها را به ترتیب بیان می نماییم.

  • کرال سینه شنایی است که شانه، کتف، سینه و پشت کمر و دست را بیشتر از اعضای دیگر بدن تحت شعاع قرار می دهد. بدین جهت این مقاومت در برابر فشار آب موجب تقویت ماهیچه ها می شود.سرعت زیاد در کرال سینه موجب می گردد فرد کالری زیادی می سوزاند و برای حفظ تناسب اندام مفید است.

 

  • کرال پشت به دلیل تکنیک خاص خود موجب کشیدگی ستون فقرات می شود. حرکت لگن نیز نقش مهمی در این شنا ایفا می کند و باعث می شود استخوان ها تقویت شوند. این شنا به ویژه برای افرادی که مجبور به نشستن زیاد در محیط کار هستند، بسیار مفید می باشد. ولی نسبت به شنا های دیگر کالری کمتری می سوزاند.

 

  • شنای پروانه بدن را خوش فرم و منعطف می کند. این نوع شنا ماهیچه های زیادی از بدن را درگیر می نماید. بدین جهت برای استقامت بدن و تقویت عضلات شکم، سینه، کمر، بازو و ران ها بسیار تاثیر گذار است. شنای پروانه نیز کالری زیادی می سوزاند.

 

  • در شنای قورباغه پاها بیشتر از دست ها تحت فشار هستند و به قدرت بیشتری نیاز دارند. از این رو عضله های ران و ساق پا در شنای قورباغه قویتر می شوند. مقاومت در برابر آب به خودی خود فشار مضاعفی برای حرکت فرد ایجاد می نماید. این شنا به طور میانگین 400 کالری در سی دقیقه را متناسب با وزن شما می سوزاند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید